Zveřejněno srp 24, 2015

Ve světě vývoje aplikací existují dva tábory:

Proprietární řešení jako je SAP

Opensource řešení

 

V oblasti manažerských metodik dá se říct, že existuje podobný jev. Existují totiž:

proprietární metodiky jako jsou ty od firmy AXELOS (ITIL, PRINCE2, MSP, M_o_R, …)

opensource metodiky: ISO normy

 

Když organizace potřebuje standardizovat postup pomocí metodiky má na výběr mezi proprietární metodikou a ISO normou. Většinou organizace zavede proprietární metodiku, protože se jeví být kompletní.

 

To nemusí být vždy nejlepší rozhodnutí. Doporučujeme zavést metodiku dle ISO normy a doplnit ji proprietární metodikou jen v případě potřeby.

 

Berme dva příklady:

ISO 20000 / ITIL v oblasti řízení IT služeb

 

ISO/IEC 20000 přesně specifikuje procesy a činnosti, které je třeba zavést ke zlepšení kvality IT služeb.  Dá se říct, že norma ISO 20000 definuje co a jak. Zatímco ITIL definuje proč je třeba zavést procesy v rámci životního cyklu IT služeb.

V roce 2011 vznikla revize ITILu a zároveň revize normy ISO 20000 kde se dá jednoznačně konstatovat, že norma ISO 20000 definuje minimum de mimimis pro zavedení systému kontinuálního zlepšování IT služeb.

Nabízíme školení ISO 20000 Foundation, které Vám umožňuje snadno a rychle standardizovat řízení IT služeb

 

PRINCE2 / ISO 21500 v oblasti řízení projektu

Norma ISO 21500 definuje nejlepší praktiky v oblastí řízení projektu a tím pádem umožňuje organizaci zavést efektivní metodiku řízení projektu. Hlavní přínosy této normy jsou následující:

Pokud váháte ohledně metodiky řízení projektu, které chcete použít, nejlepší začátek je použít normu ISO 215000 a potom ji doplnit s prvky jiných metodik jako je PRINCE2.

Naše školení ISO 215000 Foundation Vám dodá veškeré potřebné znalosti k zavedení standardního a efektivního řízení projektů.